Warto wiedzieć, że w czasach antycznych wyspę nazywano Trinacria ze względu na trzy przylądki, trzy oblewające ją morza i trójkątny kształt. Na wyspie mówi się, że gdy Bóg stworzył Ziemię, tak się nią zachwycił, że wziął w dłonie i ucałował. A miejsce, które dotknął ustami, to Sycylia. A symbolem Sycylii od czasów starożytnych jest głowa otoczona trzema nogami zgiętymi w kolanach. Mówiąc o stolicy tej wyspy, czyli mieście Palermo, należy powiedzieć, że jest ono pełne kontrastów i zabytków.
Numer jeden to katakumby w Convento dei Cappucini, gdzie pochowano ponad 8 tysięcy osób, a ich szczątki (czaszki, kości i zabalsamowane ciała) wystawione są na widok publiczny. Kolejną atrakcją jest znajdująca się w Pałacu Normanów kaplica, która wraz z katedrą w Monreale (kilkanaście kilometrów od Palermo) trafiła w 2015 roku na listę dziedzictwa UNESCO. W kaplicy możemy podziwiać przepiękne mozaiki stylu normandzkiego, z którego słynie ta część wyspy. Natomiast najbardziej charakterystycznym placem jest Piazza Bellini z kościołem San Cataldo z czerwonymi kopułami oraz kościół Santa Maria dell’Ammiraglio z bizantyjskimi mozaikami.
Z tego miejsca warto przejść nieco dalej, do masywnego Teatro Massimo – największego we Włoszech i jednego z największych w Europie. Teatr ten zbudowano pod koniec XIX wieku i może pomieścić ponad 3 tysiące widzów. Co ciekawe, to właśnie tutaj nakręcono wiele scen z trzeciej części „Ojca chrzestnego”. W Palermo warto także wstąpić na Piazza Pretoria” – plac wstydu. Swoją nazwę zawdzięcza nagim posągom otaczającym fontannę. Legenda głosi, że zgorszone nimi zakonnice postanowiły pozbyć się intymnych elementów rzeźb. Były jednak tak zawstydzone, że tylko obłupały posągom nosy. W Palermo koniecznie trzeba zobaczyć też katedrę – majestatyczną, zbudowaną w miejscu dawnego meczetu, bogato zdobioną świątynię. Z jej dachu roztacza się piękny widok na stolicę Sycylii. Znów najbardziej znaną i jednocześnie najstarszą ulicą (wytyczną przez Fenicjan) jest Via Vittorio Emanuele, która wiedzie od historycznej bramy miejskiej Porta Nuova aż do portu. Z kolei główna ulica Palermo, doskonale kontrastuje z innymi częściami miasta.
Tutaj nierzadkim widokiem są eleganccy panowie w garniturach i luksusowych samochodach. Jest to pełne drogich sklepów i restauracji. Z kolei na wschód od Palermo leży malownicze nadmorskie Cefalu ze średniowieczną katedrą wybudowaną w XII wieku przez Rogera II w podziękowaniu za uratowanie podczas sztormu. U stóp skały La Rocca możemy odpocząć na plaży. Taormina to luksusowy kurort i jednocześnie bardzo urokliwe sycylijskie miasto z drugim co do wielkości starożytnym teatrem na Sycylii, położonym na wzgórzu, z zachwycającym widokiem na Etnę.
Jest tu wszystko, czego pragniemy będąc na wakacjach: plaża do której możemy się dostać kolejką górską, mnóstwo sklepików i knajpek. Z oddali widać nadal aktywną Etnę – najpotężniejszy wulkan w Europie i jeden z największych na świecie (3329 m n.p.m.). Nad jego wierzchołkiem zawsze unosi się chmura, a zimą pokryty jest śniegiem. U podnóży Etny leży Katania – antyczne miasto z lawy. Jego sercem jest Piazza del Duomo z katedrą św. Agaty i fontanną Słonia, opiekuna miasta. Znów Agrigento na południu jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na wyspie.
Należy wiedzieć, że wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Park Archeologiczny Doliny Świątyń zwiedza rocznie ponad pół miliona turystów. Syrakuzy to z kolei miasto Archimedesa, który tu się urodził i biegał, krzycząc: „Eureka”. W labiryncie uliczek zauważymy mieszankę różnych stylów, starożytną świątynię Apollina i fontannę Artemidy oraz katedrę zbudowaną na miejscu świątyni Ateny. W Parku Archeologicznym Neapolis znajduje się teatr grecki, amfiteatr rzymski, podstawa ołtarza Hierona II i słynna jaskinia – Ucho Dionizosa.
Warto wspomnieć jeszcze o kuchni Sycylii. Powiedzmy o tym w takich oto podpunktach:
a). Wino Marsala, likier „limoncello”, dżem z pomarańczy i sycylijskie słodycze przypadną do gustu najbardziej wybrednym smakoszom.
b). Świeże ryby łowi się codziennie i serwuje we wszystkich restauracjach na wybrzeżu. Warto dodać, że niektóre gatunki, na przykład ryba piła („pesce spada”), występują wyłącznie na wodach oblewających Sycylię.
c). Specjały sycylijskie takie jak wędliny, sery, oliwa, wino czy miody spod Etny możemy kupić na prezenty. Dostępne są w „alimentari”.
d). Pistacje rosną na zboczach Etny, w regionie Bronte. Mają wyjątkowy smak i cieszą się bardzo dużym uznaniem na świecie.